Laiaküla on maailmakaardil aastast 1689

Viimsi Rannarahva Muuseumi ajalooprojekti raames on selgunud, et Laiaküla oli maailmakaardil juba ammu meie aja arvamist. Selle tõestuseks on pilt meie kodulehekülje avalehel ja töötlemata pildi kujul ka fotopangas. Suured tänud Külli Kuusk, et vead eest meie ajalooteadlikkust.  
Johan Holmberg oli rootsi maamõõtja, tema kaardid on ülitäpsed, kus on peal iga maja ja põld. Sellel kaardil on Laiaküla piirkond ilusti näha, kuid küla nime siis veel ei olnud. Küll aga on seal leida hulk ümbruskonna kohanimesid.

Hirvea on Iru, Fecht Hof on Väo mõis, krog selle lähedal tähendab kõrtsi. Warthallik on Varsaallika, Birgitten - Pirita. Kaks punast täppi nimega Kehre on Mäe-Käära ja Käära-Eeriku vabatalud - Käära piirkond on ju nüüd Laiaküla osa. Munck on Muuga ehk Mungaküla. Viimsi poolsaare idapoolne osa kuulus Maardu mõisa rannavalda - see on kaardil ka kirjas - nimi Mardt.

Holmbergi kaart on tegelikult esimene väga põhjalik kaart. See koostati Rootsi kuninga korraldusel, et saada ülevaade siinsetest põllu- jm maadest. Kaardil on ju iga majapidamine, veski, oja, erinevate tingmärkidega tähistatud põllud, sood ja rabad, heina- ja karjamaad peal.

Järgmine hea kaart on Mellini kaart, Nagajevi oma ka, need on 18. sajandi lõpust ja 19 algusest.
Hiljem tuleb juba palju kaarte, Saagast saab suurt osa neist ka vaadata.

Viimsi ajalookonverents toimub juba 11.mai 2019 Viimsi Rannarahva Muuseumis
Huvilistel palume registreeruda: https://www.facebook.com/events/302303853975369/

Tekst: Külli Kuusk, kirjavahetusest külavanemaga.  
Eelmine
Viimsi 100: tublid viimsi inimesed 
Järgmine
Saime esimestena kaugloetavad veearvestid

Lisa kommentaar

Email again: